HR / EN

Biografija

Dr. sc. Rene Lisac, dipl. ing. arh., radi kao izvanredni profesor na Katedri za arhitektonsko projektiranje, u Kabinetu za primjenu računala u arhitekturi od 2004. godine. Diplomirao je 2004., a doktorirao 2012. na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu obranivši rad „Sustav smjernica za planiranje održivih sveučilišnih kampusa“ pod mentorstvom prof. dr. sc. Bojana Baletića.

U nastavi na AF-u sudjeluje u izvođenju nastave na kolegijima preddiplomskog studija Uvod u primjenu računala i Primjena računala u arhitekturi II, te je od ak. god. 2024./2025. nositelj kolegija Primjena računala u arhitekturi I. Na diplomskoj nastavi je s Kristinom Carevom pokrenuo izborni kolegij Participativno oblikovanje prostora čiji su oboje nositelji. Voditelj je kolegija Održivo planiranje gradova i niskougljični razvoj na posljediplomskom studiju Inžinjerstvo okoliša na Geotehničkom fakultetu u Varaždinu.

Jedan je od nositelja, uz Kristinu Carevu s AF-a te Tea Giljevića, Goranku Lalić Novak i Tijanu Vukojičić Tomić s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kolegija Collaborative Trans-sectoral Governance unutar Erasmus Mundus Master programa Redesigning the Post-Industrial City (MSc RePIC) koji se izvodi od ak. god. 2023./2024. S istim kolegama nositelj je i sveučilišnog interdisciplinarnog kolegija Trans-sectoral Collaborative Governance in Urban Settings / Međusektorsko i kolaborativno javno upravljanje u urbanim područjima koji se izvodi na engleskom jeziku.

Sudjeluje u znanstvenom radu na područjima arhitekture, urbanističkog i strateškog planiranja te zaštite nasljeđa. Njegovi istraživački interesi usmjereni su na planiranje održivog razvoja, razvoj ruralnih, planinskih i otočkih područja. Svoj daljnji interes pronalazi u istraživanju principa integrativnog planiranja kao i mogućnosti provedbe u praksi: participativne i interdisciplinarne metode u arhitekturi i urbanizmu, posebno javnom prostoru. Sudjeluje u znanstveno-istraživačkim projektima fakulteta te na brojnim međunarodnim znanstvenim i stručnim skupovima. Objavljuje niz znanstvenih i stručnih članaka, poglavlja u knjigama te konzervatorskih studija, u svom stručnom radu sudjeluje u arhitektonskim i urbanističkim natječajima (9 nagrada) te je autor više izvedenih arhitektonskih projekata, radionica i izložbi.

Aktivan je u Društvu arhitekata Zagreba, gdje je djelovao kao predsjednik (2015-2017) i član upravnog odbora (2013-2015), te s Kristinom Carevom vodi inicijativu „Akupunktura grada“. Za radove Akupunkture grada na trnjanskoj Savici dobio je 2016. nagradu 20. salona arhitekture u Novom Sadu u kategoriji eksperiment u arhitekturi. Od 2015.-2017. koordinira projekt revitalizacije javnih prostora grada Zagreba pod nazivom “Zagreb za mene”. Autor je više realizacija, te s uspjehom sudjeluje na arhitektonskim i urbanističkim natječajima na kojima do sada osvaja 11 nagrada.

Karta