Kolegij obrađuje tematiku pojma održivosti i održivog razvoja koji se sagledava kroz ekološke, ekonomske i socijalne aspekte. Program kolegija obuhvaća odabrane teme iz područja urbanističkog i prostornog planiranja te urbanističkog projektiranja s ciljem prikupljanja posebnih znanja o principima održivog razvoja u navedenim područjima.
U kolegiju se uvodno obrađuje teorija održivog razvoja i metode njegova
vrednovanja, nakon čega slijede grupacije predavanja iz područja prostornog planiranja, urbanističkog planiranja i urbanističkog projektiranja s nizom odabranih svjetskih primjera različitih mjerila, koji se ažuriraju recentnim primjerima realiziranih projekata, planova i strategija.
Cilj je kolegija omogućiti studentima sveobuhvatno sagledavanje, razumijevanje i produbljivanje znanja o pojmu održivosti i održivom razvoju u području urbanizma i prostornog planiranja. Predavanjima i seminarskim radovima želi se kod studenata razviti sposobnost analize i procjene održivosti urbanističkih projekata, planova i strategija gradova i regija, i kreiranja urbanističkih rješenja temeljena na principima održivosti. Specifična znanja i vještine koja student dobije na kolegiju služit će kao nadopuna redovitim i izbornim kolegijima Katedre za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu te kao pomoć u daljnjem radu budućih arhitekata i urbanista.
Polaznici kolegija polažu ispit u obliku seminarskog rada. Predmet istraživanja seminarskog rada je povezan s jednom od tema obrađenih na predavanjima kolegija.
Kolegij je tematski povezan s obveznim i izbornim kolegijima Katedre za urbanizam, prostorno planiranje i pejsažnu arhitekturu, a osobito s kolegijima Prostorno planiranje, Urbane preobrazbe, Urbanizam 3, Urbanizam 2 i Radionica prostornog planiranja. Znanja stečena na kolegiju moguće je primijeniti u svim radionicama diplomskog studija.