Terenska nastava Kolegija Hrvatski prostor i arhitektura omogućava opći uvid u arhitektonsku i urbanističku baštinu Dalmacije. Unutar osnovne podjele arhitektonske discipline na urbanizam, povijesnu i suvremenu arhitekturu i arhitektonsko projektiranje kao okosnica nastavnom programu prisutne su teme: prostorni resurs, gradska struktura, arhitektura u urbanom ili prirodnom kontekstu, arhitektura turističke namjene,
autorsko arhitektonsko djelo.
Itinerer obilaska koncipiran je tako, da se naglaskom na specifične vrijednosti pojedinih lokaliteta (u rasponu od kulturološko-povijesnih okolnosti, datosti konfiguracije terena, morfologije gradske strukture,..., do posebnosti izraza pojedinog autorskog rukopisa i aktualne recentne arhitektonske i društvene problematike), pojasne ishodišta nastanka i valoriziraju vrijednosti arhitektonskih djela.
Tijekom 4 cjelodnevna obilaska pojasa Dalmacije na potezu od Nina do Dubrovnika nastava se prema utvrđenom programu odvija vizitacijama lokaliteta i građevina s izlaganjima in situ i temetskim predavanjima.
Opći cilj terenske nastave je upoznavanje i memoriranje prostora, urbanističke i arhitektonske baštine Dalmacije, te razvijanje kritičkog stava o recentnoj problematici vlastite dicipline.
Terenska nastava kao edukativna metoda podučava i načinu neposrednog sagledavanja gradova i građevina u konkretnom prostoru. Stručno vodstvo programom, kriterijima selekcije odabranih primjera i ekspozeima in situ nastoji studentima približiti specifičan neposredan opažajni spoznajni vid komunikacije u arhitekturi.
Začeci terenske nastave kao procesa obrazovanja arhitekata temelje se, ne samo na stvaralačkim korijenima velikih arhitekata 20. stoljeća, već i u suštini autorskog arhitektonskog prosedea.