HR / EN
Otvorena platforma obnovi.zg
Aktualnost

Otvorena platforma obnovi.zg

15. travnja 2020.

U nizu zajedničkih inicijativa usmjerenih informiranom definiranju i konsolidiranju aktivnosti obnove Zagreba nakon potresa, dijelimo poziv za kontribuiranje otvorenoj bazi podataka koju je, nakon dvotjedne pripreme, postavilo Udruženje hrvatskih arhitekata uz podršku Društva arhitekata Zagreba, Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za povijest umjetnosti, Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske, Hrvatskog društva krajobraznih arhitekata, Hrvatske komore arhitekata, Udruženja hrvatskih urbanista, Hrvatskog restauratorskog društva, IIC – Hrvatska grupa, Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Institut za društvena istraživanja u Zagrebu. U nastavku je poziv UHA-e te upute za registraciju i unos podataka.

Pozivamo kolegice i kolege da svojim prilozima pomognu kreiranju otvorene stručne platforme obnovi.zg za razmjenu podataka o Zagrebu i potresima.

Kako bismo u kriznoj situaciji što prije došli do kvalitetnih i stručno utemeljenih odluka, potrebno je u sakupljanje i razmjenu relevantne raznorodne dokumentacije uključiti što širi krug stručne i zainteresirane javnosti te međusobno povezati sve institucije i pojedince s korisnim i vrijednim iskustvima, jer su prijenos i dijeljenje informacija jedan od ključnih preduvjeta za osmišljavanje uspješnih, stručnih i provedivih rješenja za obnovu.

Stoga smo pozvali sve zainteresirane da se uključe u stručnu raspravu o mogućim modelima obnove i stvaranje otvorene online platforme o graditeljskom fondu i baštini Zagreba kao i o primjerima sanacije posljedica potresa. Cilj je doprinijeti kvaliteti obnove formiranjem mjesta za razmjenu podataka koji su inače raspršeni po brojnim pojedinačnim izvorima i razvijenim bazama u interdisciplinarnu cjelinu.

Platforma prikuplja informacije o postojećim repozitorijima podataka o Zagrebu (arhivske fotografije, nacrti, znanstveni, stručni i publicistički članci, arhitektonski snimci pojedinih zgrada i urbanističkih sklopova, podaci iz istraživanja – radni materijali i gotove studije, realizirani i planirani projekti u zonama koje su najviše pogođene potresom i sl.), kao i o domaćim i inozemnim stručnim radovima i primjerima koji se bave temom sanacije posljedica potresa s tehničkog (inženjerskog), konzervatorsko-restauratorskog, kulturnog, sociološkog i antropološkog aspekta (planovi i programi sanacije i obnove, smjernice za obnovu zona i pojedinačnih objekata, znanstveni i stručni članci, studije, pregledni članci i sl.) te služi da se informacije povežu i, po mogućnosti, geolociraju.

Naročito važan segment čine doprinosi pojedinaca (autora, ali i zainteresiranih građana koji posjeduju korisnu dokumentaciju) koji su se bavili istraživanjem ili radom na nekoj od spomenutih tema, a koji do sada nisu bili uvršteni niti u jednu bazu podataka s otvorenim pristupom.

Ključni doprinos ove platforme vidimo upravo u objedinjavanju materijala iz brojnih postojećih baza, koje ova interdisciplinarna problematika okuplja na jednom mjestu.

Ambicija platforme jest da bude koristan alat svima koji će se u nekom trenutku susresti sa zadatkom da ponude konkretno rješenje za neki vid problema prouzročenih potresom, ali i da postane mjesto razmjene znanja i iskustava različitih struka, pristupa i izvora.

Mole se svi koji će se odazvati pozivu (studenti, nastavnici, prakticirajući projektanti i prostorni planeri, istraživači, stručnjaci, znanstvenici,…), da ne učitavaju (uploadaju) priloge koji su u otvorenom pristupu javno dostupni iz drugih repozitorija, nego da u tom slučaju prilože samo poveznicu (link) kako bi se izbjeglo umnažanje podataka i nepotrebno trošenje prostora za pohranu.

Autore koji su bili angažirani na izradi radova koji do sada nisu bili uvršteni niti u jednu bazu podataka s otvorenim pristupom, molimo da na platformi registriraju barem podatak o postojanju tog materijala (npr. arhitektonski snimak postojećeg stanja nekog objekta, fotodokumentacija, prikupljena arhivska građa, realizirani ili planirani projekt i tsl.).

 

Ukoliko se odlučite na platformu prenijeti materijale koje ste sami izradili ili ste ih sakupili, molimo da vodite računa da kao dio jednog unosa moguće uploadati najviše 20 priloga u .jpg formatu (svaki max. 3 Mb) i 10 priloga u .pdf formatu (svaki max. 3 Mb), a dostavlja se i podatak da li su prilozi dostupni i u .dwg ili nekom drugom vektorskom formatu za CAD ili BIM programe.

 

Autore koji su se znanstveno ili stručno bavili tematikom koja je navedena kao ključna za ovu platformu, molimo da odvoje malo vremena i da unesu podatke o svojim radovima, člancima i da ih, ako je primjenjivo, povežu s konkretnim lokacijama.

U drugoj fazi izradit će se preglednik u kojem će se nastojati sistematično i upotrebljivo prezentirati prikupljeni podaci u odnosu na lokaciju, temu, vremensku odrednicu, izvore i tsl., a platforma će biti trajno otvorena za unos novih podataka.

Vrijeme koje uložimo kao pojedinci koji su se već, pa makar i periferno, bavili nekim prostorima i temama, može postati dio jednoga neprocjenjivog resursa koji će nam kao zajednici omogućiti da kvalitetnije riješimo zadatke koji su pred nama.

Unaprijed zahvaljujemo na nesebičnim doprinosima!

Kako biste sudjelovali u kreiranju platforme obnovi.zg potrebno se registrirati, a upute sa strukturom i predloškom za unos podataka i upload priloga možete preuzeti ovdje.

Platformu podržavaju:

Udruženje hrvatskih arhitekata  / Društvo arhitekata Zagreba  / Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu / Institut za povijest umjetnosti / Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske / Hrvatsko društvo krajobraznih arhitekata / Hrvatska komora arhitekata / Udruženje hrvatskih urbanista / Hrvatsko restauratorsko društvo / IIC – Hrvatska grupa / Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu / Institut za društvena istraživanja u Zagrebu

__________

Napomena za AF: članci s temom Zagreba objavljeni u časopisu Prostor su već uvršteni u bazu.

 
1000 m
Karta
Adaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski saborAdaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski sabor
Nova knjižnica Filozofskog fakultetaNova knjižnica Filozofskog fakulteta
Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka
Emanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelagaEmanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelaga
Analiza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštiteAnaliza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštite
Towards a Virtual SoundwalkTowards a Virtual Soundwalk
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF
Prostorni plan Vukovarsko srijemske županijeProstorni plan Vukovarsko srijemske županije
Prostorni plan parka prirode BlidinjeProstorni plan parka prirode Blidinje
Generalni urbanistički plan grada Slavonskog BrodaGeneralni urbanistički plan grada Slavonskog Broda
Prostorni i urbanistički razvoj OsijekaProstorni i urbanistički razvoj Osijeka
Nova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer BoškovićNova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer Bošković
Remetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područjaRemetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područja
Kombinirano plivalište SušakKombinirano plivalište Sušak
Hotel MliniHotel Mlini
Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika
Stambena zgrada „Kemikalija“Stambena zgrada „Kemikalija“
Arheološki park PrincipijArheološki park Principij
Osnovna škola Fran Krsto FrankopanOsnovna škola Fran Krsto Frankopan
Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/
Muzej narodne revolucijeMuzej narodne revolucije
Trg Poljana, ŠibenikTrg Poljana, Šibenik
Medulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzijeMedulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzije
Polivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju TravnoPolivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju Travno
Trgovina kišobranimaTrgovina kišobranima
Međugeneracijski centar u blokuMeđugeneracijski centar u bloku
Arhitektonska topografija identitetaArhitektonska topografija identiteta
Zdravstvena i socijalna skrb u graduZdravstvena i socijalna skrb u gradu
Hostel ŠavrićHostel Šavrić
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Gradski stadion u Zadru: Kultura svakodneviceGradski stadion u Zadru: Kultura svakodnevice
Osnovna škola u KnežijiOsnovna škola u Knežiji
Zavrtiti ZavrtnicuZavrtiti Zavrtnicu
Stanovanje u postojećim izgrađenim cijelinamaStanovanje u postojećim izgrađenim cijelinama
Obiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, ZagrebObiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, Zagreb
Ljetno kino KorčulaLjetno kino Korčula
Park Zajarki u ZaprešićuPark Zajarki u Zaprešiću
Revitalizacija utvrde u Škripu, otok BračRevitalizacija utvrde u Škripu, otok Brač
Studija predmeta - stolacStudija predmeta - stolac
Stambeno naselje Topola, ZagrebStambeno naselje Topola, Zagreb
Druga povijest dizajnaDruga povijest dizajna
Izložba Drveni modularni apartman D M App Izložba Drveni modularni apartman D M App
(Post)Industrijski kreativni pejsaž(Post)Industrijski kreativni pejsaž
DeltaDelta
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF