HR / EN
Natječaj za upis na poslijediplomski sveučilišni Doktorski znanstveni studij Arhitektura i urbanizam – ak. god. 2022./2023.
Aktualnost

Natječaj za upis na poslijediplomski sveučilišni Doktorski znanstveni studij Arhitektura i urbanizam – ak. god. 2022./2023.

30. kolovoza 2022.

Sveučilište u Zagrebu
ARHITEKTONSKI FAKULTET

raspisuje

NATJEČAJ
za upis u poslijediplomski sveučilišni Doktorski znanstveni studij Arhitektura i urbanizam,


za stjecanje akademskog stupnja doktora znanosti
iz područja tehničkih znanosti, znanstveno polje arhitektura i urbanizam u akademskoj godini 2022./2023.

Vizija Doktorskoga znanstvenog studija Arhitektura i urbanizam promicanje je istraživanja i kritičkog oslovljavanja problema u području arhitekture i urbanizma. Ciljevi poslijediplomskog studija su: promicanje naprednih znanstvenih, istraživačkih, nastavnih i stručnih pristupa koji će unaprijediti znanstveno-istraživačke metode i suvremene spoznaje u području arhitektonskoga projektiranja, urbanizma i prostornog planiranja; poticanje znanstvenoga rada te izobrazba polaznika za rad na visokoškolskim i znanstvenoistraživačkim ustanovama; izobrazba stručnjaka koji će moći samostalno istraživati i unaprjeđivati različite aspekte arhitektonske discipline te razvijati koncepcijski i prostorno- funkcionalno kompleksne arhitektonsko-urbanističke zamisli i programe u odnosu prema suvremenim društvenim dostignućima i potrebama.

Kroz metode intenzivnih seminara, interaktivnih radionica i poticajnog mentorstva, trudimo se artikulirati specifična istraživačka područja kao doprinos aktualnom diskursu planiranja, projektiranja i dizajna. Potičemo individualno istraživanje temeljeno na razumijevanju kompleksnih utjecaja unutar šireg područja izgrađenoga i prirodnoga okoliša. Vjerujemo da znanje proizišlo iz takvoga istraživačkog procesa predstavlja temelj oblikovanja našeg društva u budućnosti. Tijekom studija u fokus stavljamo četiri karakteristična područja bitna za arhitekturu i urbanizam danas: naslijeđe, stambeni prostori, gradove i okoliš; u želji da afirmiramo i kultiviramo internacionalnu perspektivu.

Doktorski znanstveni studij traje šest (6) semestara. Pedagoški oblici raspoređeni su po semestrima na sljedeći način: Intenzivni seminar kao kritičko izmještanje (I. semestar); Istraživačka radionica (II. semestar); Metodološka radionica uz potencijalne mentore (III. semestar); Mentorstvo u smjeru artikulacije teze (IV. semestar); Mentorstvo u smjeru razvoja teze (V. semestar); Mentorstvo u smjeru elaboracije teze (VI. semestar). Obranom doktorske disertacije stječe se akademski stupanj doktora znanosti iz područja tehničkih znanosti, znanstveno polje arhitektura i urbanizam.

 

1. Tko se može prijaviti

Na natječaj se mogu prijaviti pristupnici koji su završili sveučilišni (diplomski) studij arhitekture u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu, s postignutih 300 ECTS bodova, ili ekvivalentni visokoškolski dodiplomski studij arhitekture i urbanizma po ranijem (predbolonjskom) programu.

Na natječaj se također mogu prijaviti i pristupnici koji su završili srodne sveučilišne studije/programe (građevina, geodezija, agronomija, povijest umjetnosti itd.), ako je njihov znanstveno-istraživački interes usmjeren k području arhitekture i urbanizma, a o čemu svjedoče dosadašnji rad i rezultati.

Pristupnicima završenih drugih srodnih studija Vijeće doktorskoga studija može odrediti obvezu pristupa razlikovnom ispitu. Na razlikovnom ispitu provjerava se poznavanje gradiva iz područja arhitekture i urbanizma, koje je preduvjet za pohađanje nastave na ovom poslijediplomskom studiju, a sadržaj i literaturu za ispit određuje Vijeće doktorskog studija prema programu studija Arhitektonskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Pristupnici  s  postignutim  akademskim  stupnjem  magistra  znanosti  (mr.  sc.)  iz  područja  tehničkih

znanosti, znanstveno polje arhitektura i urbanizam, mogu se prijaviti za upis u IV. semestar studija.

U ovoj generaciji nastava se izvodi na hrvatskom jeziku no svi pristupnici trebaju imati aktivno znanje engleskog jezika. Moguće je mentorsko vođenje na engleskom jeziku.

 

2. Materijali za prijavu

Prijava sadrži:

2.1. Prijavni list

Prijavni list je obrazac dostupan na internetskoj stranici Fakulteta (OVDJE). Potrebno je ispisati prijavni list, popuniti ga te potpisati. Svojim potpisom pristupnik/pristupnica jamči za točnost navedenih podataka, posebno u pogledu izjave o načinu podmirenja troškova školarine i izjave o stranim jezicima kojima se služi.

2.2. Potvrdu o državljanstvu

Državljani Republike Hrvatske prilažu presliku domovnice, a strani državljani prilažu odgovarajuću potvrdu o državljanstvu.

2.3. Životopis

Životopis treba biti pregledno i kronološki strukturiran dokument iz kojega je vidljiv tijek dosadašnjeg obrazovanja i radno iskustvo, akademska i stručna postignuća itd. Preporučen opseg životopisa je dvije (2) stranice formata A4.

2.4. Dokaz o završenom studiju

Dokaz o završenom sveučilišnom ili diplomskom studiju je diploma. Pristupnik/pristupnica prilaže ovjerenu presliku diplome o završenom studiju (ili više njih). U postupku prijave strani državljani također prilažu ovjerenu presliku izvorne diplome.

2.5. Ovjereni prijepis ocjena postignutih na ranijem studiju

Obavezno je priložiti prijepis svih ocjena postignutih na ranijem studiju (ili studijima), s izračunatim prosjekom ocjena ne manjim od 3,5. Prijepis ocjena mora biti u izvorniku, ovjeren pečatom i potpisom odgovorne osobe ustanove koja je prijepis ocjena izdala.

2.6. Dva pisma preporuke

Pismo preporuke prilaže se u zasebnoj zatvorenoj omotnici, ovjerenoj potpisom preporučitelja preko preklopnice sa stražnje strane omotnice. Pristupnik/pristupnica treba priložiti dva (2) pisma preporuke. Barem jedan preporučitelj treba biti doktor znanosti. U specifičnom uvjetu kada je jedan od preporučitelja budući mentor potrebna je i treća preporuka. Za jednu od dvije osnovne preporuke poželjno je (ali ne i obavezno) da bude izdana od nastavnika kod kojeg je pristupnik pripremao svoj diplomski rad. Preporučitelji mogu biti sveučilišni nastavnici, znanstveni djelatnici, afirmirani stručnjaci, poslodavci i sl. U pismu preporuke preporučitelj treba, između ostaloga, navesti koliko dugo i u kojem svojstvu poznaje pristupnika/pristupnicu, ocijeniti dosadašnji rad, sposobnosti i postignuća pristupnika/pristupnice, ocjenu predispozicija za znanstveno-istraživački rad i pohađanje doktorskog studija itd. Pismo preporuke može biti i na engleskom jeziku.

2.7. Opis znanstveno-istraživačkog interesa

Opis znanstveno-istraživačkog interesa strukturirani je tekst duljine najviše 1000 riječi. U tekstu je potrebno precizno i sažeto opisati područje znanstveno-istraživačkog interesa, odnosno problemsko područje kojim se pristupnik/pristupnica namjerava baviti u okviru ovoga studija. U opisu znanstveno-istraživačkog interesa poželjno je naznačiti okvirnu temu budućega doktorskog rada, kao i navesti ima li pristupnik/pristupnica radova i dosadašnjih istraživanja na tu temu.

2.8. Izbor stručnih radova

Izbor stručnih radova je portfolio s prikazom odabranih projekata i/ili realizacija. Format  portfolija je isključivo A4, najviše 20 listova. Izbor stručnih radova obavezan je prilog za one pristupnike koji su završili visokoškolski studij arhitekture. Pristupnik/pristupnica druge struke može izbor svojih stručnih radova prikazati na odgovarajući način ako je to moguće ili isti objediniti s prilogom 2.9. (popis objavljenih radova).

2.9. Popis objavljenih radova

Popis objavljenih radova je bibliografija objavljenih znanstvenih i/ili stručnih tekstova pristupnika/pristupnice navedena prema standardnim bibliografskim uzusima. Popis objavljenih radova nije obavezan prilog (ukoliko pristupnik/pristupnica dosad nije objavljivao/-la pisane radove).

 

3. Rokovi

  • 3.1 Prijava na doktorski studij sa svim prilozima podnosi se u jednoj pošiljci do ponedjeljka 12. rujna 2022. godine, osobno ili poštom na adresu:

Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu,

Kačićeva 26, HR – 10000 Zagreb

s naznakom "Prijava na Doktorski znanstveni studij Arhitektura i urbanizam"

 

4. Napomena za strane državljane

Prijave stranih državljana razmotrit će se pod istim uvjetima i kriterijima kao i za državljane RH. Dokumenti koje strani državljani prilažu moraju biti u izvorniku ili ovjerenoj preslici (ovisno o dokumentu, vidi objašnjenja uz priloge). Ako je potrebno, strani državljani moraju priložiti i ovjereni prijevod odgovarajućih dokumenata (diploma, prijepis ocjena).

Nakon obavijesti o prijemu na doktorski studij, osobe koje su diplomski studij završile u inozemstvu moraju proći postupak akademskog priznavanja visokoškolske kvalifikacije. Postupak nije potrebno pokretati prije potvrde o primitku na doktorski studij.

 

5. Postupak i kriteriji odabira

Vijeće doktorskoga studija razmotrit će sve potpune i na vrijeme zaprimljene kvalificirane prijave te će prije izbora obaviti razgovor s pristupnicima (intervju). Prilikom odabira kandidata Vijeće će se posebno voditi dosadašnjim sveukupnim akademskim i stručnim uspjehom pristupnika/pristupnice, postignutim rezultatima i znanstveno-istraživačkim potencijalom, relevantnošću iskazanog znanstveno-istraživačkog interesa te mišljenjima preporučitelja.

Vijeće doktorskoga studija samostalno i kolektivno odlučuje o odabiru pristupnika. Vijeće pridržava pravo da bez dodatnih obrazloženja ne primi na studij pristupnika/pristupnicu za kojega/koju ocijeni da ne  udovoljava  akademskim  standardima  ovoga  studijskog  programa,  da  u  dosadašnjem  radu nije

pokazao/pokazala zadovoljavajuću razinu izvrsnosti, motivacije i/ili znanstveno-istraživačkog potencija, ili pristupnika/pristupnicu za kojega/koju nije u mogućnosti osigurati odgovarajući program studija ili odgovarajućeg studijskog savjetnika/mentora s obzirom na predloženo tematsko područje.

Prijave koje nisu u skladu s uputama neće se uzimati u obzir.

 

6. Školarina

Visina školarine iznosi 20.000 kn u prvom semestru, 15.000 kn po semestru u drugom i trećem semestru, i 10.000 kn po semestru u četvrtom, petom i šestom semestru, u kojoj cijeni su i troškovi obrane doktorske disertacije. Školarina je jednaka za državljane RH i za strane državljane. Školarinu treba uplatiti pri upisu u svaki semestar na IBAN Arhitektonskog fakulteta broj: HR5623600001101225521, s naznakom "Doktorski znanstveni studij Arhitektura i urbanizam".

 

7. Ostale obavijesti

Razgovori s pristupnicima održat će se tijekom rujna 2022. godine, prema naknadnom pozivu i rasporedu. Početak nastave predviđen je u zimskom semestru akademske godine 2022./2023. Predviđeni termini održavanja  su:  19.-22.  listopada  2022.,  17.-19.  studenog 2022.,  15.-17. prosinca 2022. i 26.-28. siječnja 2023.

Sve  ostale  obavijesti  i  informacije  mogu  se  dobiti  kod  stručnog  suradnika Aleksandra  Višeka  na

tel.: +385 (0)1 4639-253 ili email: avisek@arhitekt.hr te na mrežnim stranicama studija: www.arhitekt.hr.

Vijeće poslijediplomskog doktorskog studija Sveučilište u Zagrebu Arhitektonski fakultet

 

 

1000 m
Karta
Adaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski saborAdaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski sabor
Nova knjižnica Filozofskog fakultetaNova knjižnica Filozofskog fakulteta
Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka
Emanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelagaEmanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelaga
Analiza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštiteAnaliza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštite
Towards a Virtual SoundwalkTowards a Virtual Soundwalk
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF
Prostorni plan Vukovarsko srijemske županijeProstorni plan Vukovarsko srijemske županije
Prostorni plan parka prirode BlidinjeProstorni plan parka prirode Blidinje
Generalni urbanistički plan grada Slavonskog BrodaGeneralni urbanistički plan grada Slavonskog Broda
Prostorni i urbanistički razvoj OsijekaProstorni i urbanistički razvoj Osijeka
Nova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer BoškovićNova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer Bošković
Remetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područjaRemetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područja
Kombinirano plivalište SušakKombinirano plivalište Sušak
Hotel MliniHotel Mlini
Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika
Stambena zgrada „Kemikalija“Stambena zgrada „Kemikalija“
Arheološki park PrincipijArheološki park Principij
Osnovna škola Fran Krsto FrankopanOsnovna škola Fran Krsto Frankopan
Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/
Muzej narodne revolucijeMuzej narodne revolucije
Trg Poljana, ŠibenikTrg Poljana, Šibenik
Medulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzijeMedulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzije
Polivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju TravnoPolivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju Travno
Trgovina kišobranimaTrgovina kišobranima
Međugeneracijski centar u blokuMeđugeneracijski centar u bloku
Arhitektonska topografija identitetaArhitektonska topografija identiteta
Zdravstvena i socijalna skrb u graduZdravstvena i socijalna skrb u gradu
Hostel ŠavrićHostel Šavrić
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Gradski stadion u Zadru: Kultura svakodneviceGradski stadion u Zadru: Kultura svakodnevice
Osnovna škola u KnežijiOsnovna škola u Knežiji
Zavrtiti ZavrtnicuZavrtiti Zavrtnicu
Stanovanje u postojećim izgrađenim cijelinamaStanovanje u postojećim izgrađenim cijelinama
Obiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, ZagrebObiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, Zagreb
Ljetno kino KorčulaLjetno kino Korčula
Park Zajarki u ZaprešićuPark Zajarki u Zaprešiću
Revitalizacija utvrde u Škripu, otok BračRevitalizacija utvrde u Škripu, otok Brač
Studija predmeta - stolacStudija predmeta - stolac
Stambeno naselje Topola, ZagrebStambeno naselje Topola, Zagreb
Druga povijest dizajnaDruga povijest dizajna
Izložba Drveni modularni apartman D M App Izložba Drveni modularni apartman D M App
(Post)Industrijski kreativni pejsaž(Post)Industrijski kreativni pejsaž
DeltaDelta
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF