HR / EN
In memoriam Boris Koružnjak
Aktualnost

In memoriam Boris Koružnjak

8. studenog 2022.

IN MEMORIAM

BORIS KORUŽNJAK (1955.- 2022.)

 

Boris Koružnjak, arhitekt, sveučilišni profesor, bivši dekan, bio je naš cijenjeni kolega i omiljeni profesor generacijama studenata.

Rođen je 1955., a diplomirao 1979. god. na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i magistrirao 2000. godine. Redovni profesor u trajnom zvanju postao je 2018. godine. Dekan Arhitektonskog fakulteta bio je u dva mandata, u razdoblju od 2011. do 2016. god.

Nagrađivani je autor je zapaženog stručnog i znanstveno-istraživačkog opusa kojim je arhitekturu živio pasionirano i neumorno cijelog života. Staložen i strpljiv, bio je aktivan sugovornik jasnih stavova i jezgrovitog mišljenja, neovisno o temi: arhitekturi, tehnologiji, svakodnevici ili sportu. Na specifično postavljeno pitanje njegov odgovor uvijek su bila kratka predavanja na temu u kojima je živio svoju pedagošku ulogu, s izrazitim poštovanjem prema sugovorniku. Samodisciplina, upornost i kompetitivnost kao odlike sportskog duha, prožimale su njegov pristup u svim sferama  znanstveno-istraživačkog i pedagoškog djelovanja, kao i rukovoditeljskih uloga koje je odgovorno i hrabro preuzimao. Svestran po svojoj prirodi i karakteru, svemu je pristupao interdisciplinarno. Boris je impresionirao savršenim poznavanjem formiranja ili funkcioniranja od ordinarnog do najkompliciranijeg artefakta. Intrinzičnu radoznalost hranio je dubinom pažnje i obimom znanja u svemu čime se bavio. Biti arhitekt, inženjer, za Borisa je značilo metodološki sistematično, analitički i kreativno pristupiti rješavanju odabranog zadataka. Granice arhitekture, dizajna ili brodogradnje nisu postojale –  poput objedinjavanja funkcija u njegovom dizajnu dijela trupa jedrilice. Njegov podrumski kabinet uvijek je izgledao kao laboratorij u kojima te dinamične forme prototipova  jedrilica komuniciraju istim jezikom sa maketama njegovih zgrada.

 

U središtu njegovog arhitektonskog izraza je prostorna organizacija kao kompozicija, istovremeno i artistička i tehnička, a koja svoje ishodište nalazi u dubljem razumijevanju izgrađenog i kulturološkog konteksta u kojem nastaje. Likovni naboj kojim zrače njegove skice i nacrti vidljiv je i u građevnom vokabularu kojima su njegove arhitektonske zamisli materijalizirane. Arhitektonski detalj bio je Borisov forte još od devedesetih godina 20.st. i stručnog usavršavanja u Njemačkoj. Razrađeni, tehnološki besprijekorni, jedinstveni arhitektonski elementi utkani u tijelo građevine ostvaruju i ukupnost cjeline djela. U svom bogatom arhitektonskom opusu istaknuto mjesto imaju rekonstrukcije osjetljivih arhitektonskih sklopova. Pristupa im sa izrazitim senzibilitetom za mjerilo i nasljeđe te ih nadograđuje novom kvalitetom suvremenosti. Samostalno i u autorskoj suradnji sa Gordanom Domić ostvaruje bogat opus svog stručnog rada.

 

U pedagoškom radu u nastavi na Arhitektonskom fakultetu djeluje kontinuirano od 1982. do danas te je nastavnu karijeru gradio kroz brojne kolegije; Arhitektonsko projektiranje, Arhitektonske konstrukcije i fizika zgrade, Arhitektonsko-urbanističke radionice i Diplomske radionice. Kao nositelj kolegija Zgrade za sport i Zgrade za zdravstvo, dao je svoj veliki doprinos upravo zahvaljujući integrativnom pristupu čovjeku i njegovoj egzistenciji. Bio je gostujući profesor na sveučilištima u Karlsruhe-u i Bukureštu te sudjelovao na tematskim stručnim i znanstvenim skupovima. Svoj pedagoški poziv proširio je na brojne izvannastavne aktivnosti. Inicirao je sportske susrete sa studentima u kojima je svjesno u njima gradio sportsku etiku kao temelj osobnosti i karaktera budućih profesionalaca. U aktivnom bavljenju sportom – aikidom, tenisom, jedrenjem, košarkom – rado ih je uključivao. Igranje košarke ili sudjelovanje na regati sa dekanom i profesorima, rijetka je privilegija za studenta, a upravo je Boris afirmirao takav odnos studenata i profesora u akademskoj zajednici. Studenti koji su od i uz njega učili znali su to cijeniti, te je učestalo biran za „naj-nastavnika“.

 

Njegov znanstveno-istraživački rad odlikuje interes za zgrade društvenog standarda kojim iskazuje svoj stav o ulozi arhitekture u izgradnji društva u cjelini. S posebnom pažnjom istražio je temu stanovanje za osobe starije dobi u svom magistarskom radu iz 2000. god. s naslovom ''Stanovanje za starije na primjeru analize zagrebačkih domova umirovljenika''. Važan doprinos njegovog znanstvenog rada je Analiza prostornih standarda znanstveno-nastavnih ustanova za Sveučilište u Zagrebu, koja se kvalitetno koristi posljednjih godina u planiranju novih fakulteta i izvan zagrebačkog Sveučilišta. Na kolegiju Zgrade za sport zajedno sa svojim suradnicima i studentima istraživa je teme sportske arhitekture i tipskih modela sportskih građevina.

 

Uz znanstveno-istraživački rad, pedagoški i stručni rad višestruko je bio konzultant - vodeći arhitekt za procjenu arhitektonsko-urbanističkih projekata (COWI-IPF), te član domaćih i međunarodnih žirija na arhitektonsko-urbanističkim natječajima i bijenalima arhitekture. Bio je član međunarodnih komisija za diplomske ispite na Ion Mincu, University of Architecture and Urbanism, Faculty of Architecture u Bukureštu, predsjednik Komisije za športsko graditeljstvo i okoliš Hrvatskog olimpijskog odbora, te predstavnik Sveučilišta u Zagrebu pri međunarodnoj sveučilišnoj mreži europskih gradova u platformi za strategiju održive zaštite okoliša na sveučilištima - UNICA GREEN.

 

Dekan Arhitektonskog fakulteta bio je u dva mandata, u razdoblju od 2011. do 2016. god. u kojima je radio na reorganizaciji nastave u sklopu provedenog Bolonjskog procesa s naglaskom na nerazdvojivosti znanstvene i umjetničke komponente u arhitektonskom stvaralaštvu te afirmiranju ideja kvalitetnijeg i fleksibilnijeg studiranja na principima maksimalne autonomije, suradnje, te poštivanja raznolikosti, kako u okvirima Sveučilišta i Hrvatske, tako i u Europi. Tijekom godina obnašao je dužnost predstojnika Zavoda za arhitekturu, od 2007.do 2011. god. i prodekana za poslovanje od 2003. do 2007. god.

 

U nasljeđe nam je ostavio brojne arhitektonsko-urbanističke studije, nagrađene natječajne radove, arhitektonske projekte i djela, znanstvena istraživanja, te veliki doprinos unapređenju nastave i fakulteta. Rekonstrukcijom velike dvorane i pratećih prostora Arhitektonskog fakulteta (u suradnji s kolegama prof. I. Crnković i G. Domić) Boris nam ostavio je trag u prostoru kao mjesto susreta svih nas, profesora i studenata. Prisjećat ćemo ga se svakim korakom kroz naš fakultet.

 

Izv. prof. art. Vladimir Kasun

 

 

Istaknuti radovi:

 

OSNOVNA ŠKOLA - REMETE, ZAGREB, 1. nagrada, arh. urb. natječaj,(s G. Domić, koautor M. Mikelić), realizacija, 1999.-2013.

NASTAVNO-SPORTSKA DVORANA, OSIJEK, 1. nagrada, arh. urb. natječaj, (s G. Domić), projekt, realizacija, 2001.-2009.

ŽUPNA CRKVA  B. N. G., ZAGREB,  1.nagrada, arh. urb. natječaj, projekt, (s G.Domić), realizacija, 2001- 2003.

REKONSTRUKCIJA VELIKE DVORANE AGG FAKULTETA, ZAGREB, projekt, realizacija, (I. Crnković, B. Koružnjak, koautor G. Domić), 2005.-2006.

REKONSTRUKCIJA VELIKE DVORANE RGN FAKULTETA, ZAGREB, projekt, realizacija, (s G. Domić), 2008.-2009.

''INTEGRIRANI GRAD'', urbanističko - arhitektonska studija uređenja prostora Trga F. Tuđmana, Trga Francuske Republike i Trga K. Ćosića, Zagreb, (s N. Fabijanić, G. Domić), 2010.

ZNANSTVENO-TEHNOLOŠKI PARK - VUČEVICA OPĆINA KLIS, arh. urb. natječaj, 2. nagrada, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2013.

DOM ZA STARIJE I NEMOĆNE OSOBE NA LAŠĆINI, ZAGREB, arh. urb. natječaj, 3. nagrada, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2014.

REKONSTRUKCIJA ZGRADE ‘’Narodne kupke’’ u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju, Lipik

arhitektonski projekt, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2015/16.

REKONSTRUKCIJA I DOGRADNJA ZGRADE ‘’Fontana’’ u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju, Lipik, idejni arhitektonski projekt, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2015/16.

SMJEŠTAJNA GRAĐEVINA ZA PILOTE NA ZB PLESO HVO, Zagreb

idejni arhitektonski projekt, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2017.

REKONSTRUKCIJA I DOGRADNJA ZGRADE PRAVNOG FAKULTETA I REKTORATA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU, arhitektonsko-urbanistička studija, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2017.

CENTAR ZA PREHRAMBENU TEHNOLOGIJU I BIOTEHNOLOGIJU U GRADSKOM BLOKU - Kačićeva, Kršnjavoga, Jukićeva u Zagrebu, arhitektonsko-urbanistička studija, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2017.

REKONSTRUKCIJA I DOGRADNJA ZGRADE EDUKACIJSKO - REHABILITACIJSKOG FAKULTETA - ZUK Borongaj, SVEUČILIŠTA U ZAGREBU, arhitektonsko-urbanistička studija, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2018.

REKONSTRUKCIJA I DOGRADNJA ZGRADE FAKULTETA PROMETNIH ZNANOSTI - ZUK Borongaj, SVEUČILIŠTA U ZAGREBU, arhitektonsko-urbanistička studija, (s G. Domić, Z. Nikoloski), 2018.

 

1000 m
Karta
Adaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski saborAdaptacija i rekonstrukcija zgrade za Hrvatski sabor
Nova knjižnica Filozofskog fakultetaNova knjižnica Filozofskog fakulteta
Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka Tradicijsko graditeljstvo Otoka Hvara. Naselja i arhitektura središnjeg dijela otoka
Emanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelagaEmanacija urbanog pejsaža nasljeđenih slojeva urbanarhipelaga
Analiza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštiteAnaliza i procjena stanja zaštite arheoloških nalazišta Sesveta - prilog metodi analize i procjene u kontekstu integralne zaštite
Towards a Virtual SoundwalkTowards a Virtual Soundwalk
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF
Prostorni plan Vukovarsko srijemske županijeProstorni plan Vukovarsko srijemske županije
Prostorni plan parka prirode BlidinjeProstorni plan parka prirode Blidinje
Generalni urbanistički plan grada Slavonskog BrodaGeneralni urbanistički plan grada Slavonskog Broda
Prostorni i urbanistički razvoj OsijekaProstorni i urbanistički razvoj Osijeka
Nova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer BoškovićNova zgrada unutar kompleksa Instituta Ruđer Bošković
Remetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područjaRemetinečki gaj - početak sustavne urbanizacije novozagrebačkoga područja
Kombinirano plivalište SušakKombinirano plivalište Sušak
Hotel MliniHotel Mlini
Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika Revitalizacija Frankopanskog Trga u Senju – zgrada tržnice i Kuća Senjskih Književnika
Stambena zgrada „Kemikalija“Stambena zgrada „Kemikalija“
Arheološki park PrincipijArheološki park Principij
Osnovna škola Fran Krsto FrankopanOsnovna škola Fran Krsto Frankopan
Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/Putujuće kupalište /nagrada Piranesi/
Muzej narodne revolucijeMuzej narodne revolucije
Trg Poljana, ŠibenikTrg Poljana, Šibenik
Medulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzijeMedulin Boogie-Woogie: Javni prostori jezgre Medulina i njihove ekstenzije
Polivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju TravnoPolivalentni paviljon u novozagrebačkom naselju Travno
Trgovina kišobranimaTrgovina kišobranima
Međugeneracijski centar u blokuMeđugeneracijski centar u bloku
Arhitektonska topografija identitetaArhitektonska topografija identiteta
Zdravstvena i socijalna skrb u graduZdravstvena i socijalna skrb u gradu
Hostel ŠavrićHostel Šavrić
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Poslovna zgrada u SredišćuPoslovna zgrada u Središću
Gradski stadion u Zadru: Kultura svakodneviceGradski stadion u Zadru: Kultura svakodnevice
Osnovna škola u KnežijiOsnovna škola u Knežiji
Zavrtiti ZavrtnicuZavrtiti Zavrtnicu
Stanovanje u postojećim izgrađenim cijelinamaStanovanje u postojećim izgrađenim cijelinama
Obiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, ZagrebObiteljska kuća i stambeno naselje na Gornjem Bukovcu, Zagreb
Ljetno kino KorčulaLjetno kino Korčula
Park Zajarki u ZaprešićuPark Zajarki u Zaprešiću
Revitalizacija utvrde u Škripu, otok BračRevitalizacija utvrde u Škripu, otok Brač
Studija predmeta - stolacStudija predmeta - stolac
Stambeno naselje Topola, ZagrebStambeno naselje Topola, Zagreb
Druga povijest dizajnaDruga povijest dizajna
Izložba Drveni modularni apartman D M App Izložba Drveni modularni apartman D M App
(Post)Industrijski kreativni pejsaž(Post)Industrijski kreativni pejsaž
DeltaDelta
Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF Filozofski i Učiteljski fakultet u Rijeci - FFUF